SSL

SSL

256 bit SSL nedir? Siteniz güvenli midir?
 
SSL teknolijisi, kredi kartı numarası gibi hassas verileri özel algoritmalar kullanarak şifreler. Bu sayede verilerin transferi esnasında 3. sahışların erişimi engellenir. E-ticaret platformunda hizmet veren bir çok sitelde yaygın olarak 128 bit SSL teknolojisi kullanılmaktadır. 
 
anatoptanci.com ise siz değerli müşterilerinin gönül rahatlığıyla alışveriş yapması için çok daha güvenli olan 256 bit SSL teknolojisini kullanmaktadır. Bunun yanı sıra hassas verileriniz hiçbir zaman veritabanımızda tutulamaz, siparişiniz bize ulaştığında sadece ödemenizin bankanız tarafından onaylanıp onaylanmadığını görebiliriz. Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde, siz ve kredi kartını size tahsis eden banka haricinde hiçbir kişi, kurum ve kuruluş tarafından bilgilerinize ulaşılamaz. Kredi kartı işlem sayfasında girdiğiniz bilgiler online olarak bankanız tarafından sorgulanır. İşlem esnasında aktarılan bilgilerinize anatoptanci.com tarafından erişilmesi mümkün değildir. 
 
SSL'de 256 Bit nedir?
 
Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit, 56 bit ve 256 bit şifreleme kullanılmaktadır. 40 bit ve 56 bit standartları günümüz bilgi işleme hızlarında güvenilirliğini yitirmiş olup yerlerini 256 bit şifrelemeye bırakmıştır.
 
256 bitlik şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır. Dolayısıyla bu şifrenin deneme yanılma veya diğer yöntemlerle çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 256 bit’lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar..